Tatrzańska Łomnica. Ferie rodzinne w Tatrach Wysokich

Tatrzańska Łomnica. Ferie rodzinne w Tatrach Wysokich.

CamperCraft Chorwacja 2019
10 października 2019
CamperCraft Chorwacja 2019
10 października 2019

Tatrzańska Łomnica. Ferie rodzinne w Tatrach Wysokich.

madejowka team
madejowka team
Drużyna w komplecie gotowa na śnieżną przygodę w górach.

Wysokie Tatry z Madejówką Bushcraft Team

W tym roku na narty wybraliśmy się w Wysokie Tatry, a dokładnie do bardzo znanej turystycznej miejscowości na Słowacji, Tatrzańskiej Łomnicy. Należy ona do najbardziej znanych centrów turystyki oraz sportów na Słowacji.

Tatrzańska Łomnica należy do najbardziej znanych centrów turystyki oraz sportów. Ten znany kurort klimatyczny leży u stóp drugiego co do wysokości szczytu Tatr- Łomnicy 2632 m n.p.m. Budowa ośrodka rozpoczęła się tu w 1882 roku. Szybko powstały kolejne pensjonaty, hotele, sanatoria, wszystko w otoczeniu starannie zaprojektowanych parków i terenów spacerowych.

Tatrzańska Łomnica to dziś najpopularniejszy ośrodek turystyczny w Słowackich Tatrach. Rejonie Łomnicy znajdują się dwa tereny narciarskie: Jamy i Skalne Pleso. Duża ilość wyciągów narciarskich oraz tras o różnych poziomach trudności dają doskonałe możliwości skorzystania z dobrodziejstw zimy i Tatr Wysokich każdemu turyście.

W centrum miejscowości, znajduje się stacja kolejki linowej o długości 4100 m nad Jezioro Skolinte oraz na szczyt Łomnicki. Głównym terenem zjazdowym w tym rejonie Łomnicy jest stok, opadający na południowy wschód od Łomnickiej Przełęczy 2190 m n.p.m.

Drugi teren to Jamy, obok skoczni na zachód od Łomnicy, przy drodze do Smokowca. Stoją tu dwa krótsze wyciągi. Jest to najwyżej położony ośrodek narciarski na Słowacji. Ma to niewątpliwie wpływ na długość sezonu, który trwa tu od listopada do 15 maja. Na miejscu jest serwis narciarski i kilka wypożyczalni sprzętu. Ośrodek oferuje także skocznie narciarskie, tor bobslejowy, lodowisko – obok hotelu Slovan.

Widok na trasę zjazdową oraz szczyt Łomnicy

Hotel Kukućka

Hotel znajduje się dosłownie 200 m od wyciągu krzesełkowego na tatrzańską Łomnicę. Jednym słowem stok pod nosem. Mając dostęp w hotelu do profesjonalnej przechowywali nart i butów, gdzie zainstalowany był system suszenia z hotelu wychodziło się już z nartami na nogach żeby przejść do wyciągu. Nasz pokój miał bardzo ciepłą łazienkę, była stale ogrzewana podłogowo, dzięki czemu odzież zimowa schła w bardzo zawrotnym tępie.

STARY SMOKOVEC I TATRATEA

Miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji. Położona jest przy Drodze Wolności, około 6 km na zachód od Tatrzańskiej Łomnicy. Miasto założone zostało w roku 1793. Obecnie jest popularnym ośrodkiem turystycznym, głównie dla wycieczek. Jest również ważnym węzłem zelektryfikowanej linii kolei wąskotorowej, łączącej Poprad, Tatrzańską Łomnicę oraz Szczyrbskie Jezioro.

W Starym Smokowcu znajduje się także dolna stacja kolejki na Smokowickie Siodełko. Stary Smokowiec ma najmniej mieszkańców spośród wszystkich Smokowców. Pozostałe to Góry Smokowiec, położone na wschód od Starego, przy Drodze Wolności. Nowy Smokowiec, na zachód też przy drodze i Dolny Smokowiec, na południowy wschód, przy drodze do Nowej Leśnej.

Jednym z najbardziej znanych budynków w Starym Smokowcu jest wybudowany w roku 1904 Grand Hotel. Tutaj mieści się również siedziba Górskiego Pogotowia Ratunkowego (HZS), słowackiej służby ratowniczej. Otaczające niegdyś miejscowość lasy zostały niemal doszczętnie zniszczone w czasie huraganu w dniu 19 listopada 2004 roku. Wiatr powalił wówczas drzewa na powierzchni co najmniej 14 tyś. hektara. Zniszczeniu uległo wtedy około 60% populacji świerka w słowackich Wysokich Tatrach. Na stokach południowych Tatr zalegało około 3 mln metrów sześciennych drewna. Usuwanie zwalonego lasu odbywało się przez okres około 2 lat, przy czym ocenia się, że jego odrodzenie potrwa w przypadku sztucznego nasadzania, około 60-100 lat. Zdarzenie to określane bywa przez Słowaków mianem Wielkiej Katastrofy (Viella Kalimeta).

Madejówka & TatraTea to idealne połączenie.

W Starym Smokowcu został wybudowany pomnik upamiętniający to zdarzenie. Pośrednią konsekwencją Wielkiej Katastrofy było odsłonięcie widoku na góry oraz pozwolenie na poszerzenie starych, istniejących już wcześniej tras narciarskich. W dniach 25-26 kwietnia 2013 roku, pożar strawił 22 hektara młodego, ośmioletniego lasu, posadzonego po klęsce żywiołowej z 2004 roku.

Wyciąg narciarski Tatrzańska Łomnica

Dawidek podczas odpoczynku w jednej z karczm na stoku.

Dzień pierwszy, to jazda na nartach. Położony bardzo blisko hotelu stok narciarski ze szczytem Tatrzańską Łomnicą robi na nas duże wrażenie. Do wyciągu mamy odległość około 200 metrów, licząc dosłownie od drzwi hotelu, lepiej nie mogliśmy trafić. Dużo czasu zajmuje nam wypożyczenie sprzętu dla Dawidka i Haneczki. Posiadam swoje narty i resztę sprzętu, więc skupiamy się dodatkowo jeszcze na wypożyczeniu deski dla Moniczki.

Pierwsza stacja znajduje się na 1173 m n.p.m, z tego miejsca jest dużo kombinacji i możliwości zjazdowych. Biorąc pod uwagę nasze umiejętności, z tej stacji będziemy jeździć najczęściej.

Druga stacja, położona jest o 850 m wyżej od pierwszej, na 2023 m n.p.m i tutaj razem z Dawidkiem i Hanią spokojnie dawaliśmy sobie radę ze zjazdem i upilnowaniem się na wzajem. Trzeba dodać, że ilość turystów była całkiem spora i ruch na stoku był duży, w końcu środek sezonu 🙂

Trzecia stacja, znajduje się już dużo wyżej, na wysokości 2634 m n.p.m. To już wyższa szkoła jazdy, tutaj trzeba wykazywać się większymi umiejętnościami w jeździe na nartach. Poza tym w tej części stoku, brakowało pokrywy śnieżnej, to też chyba nawet nie opłacało się właścicielom stoku odpowiednie naśnieżenie w tym sektorze.

Pozdrawiam serdecznie, Michał Madej „Zbój”

Dodaj komentarz